П`ятниця
27.06.2025
14:01
Можна знайти:

 

Вхід на сайт
E-mail:
Пароль:
Категорії розділу
1 клас [16]
2 клас [18]
3 клас [12]
4 клас [15]
Літня школа [24]
Пошук
                    
Наше опитування
Хто ви?
Всього відповідей: 428
Вкотакті

Головна » Статті » Конспекти занять » 3 клас

Літературне читання

Тема: «Вірші українських поетів».

Мета: розширювати знання учнів про творчість українських поетів; удосконалювати навички свідомого виразного читання; розвивати зв’язне мовлення, фонетичний слух, образне мислення, вміння аналізувати, співставляти; виховувати любов до художнього слова та патріотичних дух юного читача.

Обладнання: ТЗН (ноутбук), ілюстрації, скоромовка, чистомовка, матеріал до ігор, презентація, девіз.

Тип уроку: урок позакласного читання.

Хід уроку:

І. Організаційна частина.

  1. Привітання
    • Пролунав дзвінок,

Починається урок.

Працюватиме старанно,

Щоб почути у кінці,

Що у нашім 3 класі

Діти – просто молодці!

  1. Представлення.
    • Мене звати Андрій Олександрович.
  2. Перевірка готовності до уроку.
    • Сьогодні нам потрібно щоденник, зошит та пенал, все зайве будь ласка приберіть на край парти.
  3. Девіз уроку.
    • Девізом нашого уроку будуть знамениті слова з вірша Володимира Сосюри:

Любіть Україну у сні й наяву,

вишневу свою Україну,

красу її, вічно живу і нову,

і мову її солов'їну.

ІІ. Мовленнєва розминка.

  1. Робота над скоромовкою.
    • Діти, перед тим як ми почнемо роботу нам потрібно опрацювати скоромовку, щоб наша вимова була швидкою та зрозумілою.
    • Летів горобець, сів на хлівець,

А як вийшов стрілець, то утік горобець.

  1. Робота над чистомовкою.
    • А щоб всі звуки ми почули потрібно попрацювати з чистомовкою.
    • Че-Че-че, че-че-че – бабуся калачі пече,

Ча-ча-ча, ча-ча-ча –дай, бабусю, калача.

Чі-чі-чі,чі-чі-чі –їж, будь ласка, калачі.

  1. Гра « Перестав усе, як потрібно»
    • Діти, а зараз я хочу перевірити які ви уважні, і тому приготував таке завдання. Подивіться на дошку і знайдіть помилку.  

 

Засобакали гавки,

Закицькали нявки,

Зажабали кваки,

Закачкали кряки,

Закізкали меки,

Забаранили беки

За зірки сховалось небо,

 

  •   Перестав усе як треба.
  1. Гра "Утвори пару".
  • Прочитайте І колонку слів на одному диханні. Що об'єднує ці слова?
  • Прочитайте II колонку слів. Утворіть пари слів, щоб утворилися логічні зв'язки.

 

шурхотить

шумить

свистить

гуркотить

рипить

співає

тріщить

вітер

трава

грім

сніг

птах

дощ

мороз

 

  • Молодці, тепер ми можемо приступити до роботи.

ІV. Мотивація навчальної діяльності.

  1. Повідомлення теми і мети уроку.
    • Сьогодні ми доторкнемося серцем до прекрасних віршів українських поетів. Поринемо в їхню чудову творчість. Будемо вчитися розуміти і відчувати художнє слово.

V. Опрацювання нових творів.

  1. Гра «Упізнай вірш».
  • Діти, зараз ми з вами пограємо в гру, яка називається «Упізнай вірш». Умова гри я зачитую рядки з українських віршів, а ви повинні впізнати назву вірша та автора:

Сонце спить давно вже

За білою горою,

А вечір зорі ниже

Ниткою золотою.

(Марія Підгірянка «Вечір іде»)

* * *

Плугатарі з плугами йдуть,

Співають, ідучи, дівчата,

А матері вечерять ждуть.

(Т.Г.Шевченко «Садок вишневий коло хати»)

* * *

Вона людей хапає за рукава

Вона кричить: - людино, підожди!

(Ліна Костенко

«Шипшина важко віддає плоди.»)

  1. Конкурс «Хто краще?»

Конкурс на краще виразне читання улюбленого вірша укр.поетів.

  1. Вступна бесіда.
  • Блакитні свічки вечора, веселка над пшеничним полем, срібні сльози зажуреної вербички, жалібна пісня коника у прив’ялій траві... Наш світ сповнений краси. І, мабуть, найтонше відчувають її поети.
  • Діти, які вірші ви читали українських поетів?
  • Українські поети зображують життя по-особливому: не просто розповідають про певне явище або подію, а діляться з нами своїми враженнями від побаченого, почутого, пережитого.
  • Як ви вважаєте, що таке поетичний твір?
  • Поетичні твори — це картини, зіткані з почуттів, настроїв митця, образів, народжених його уявою.
  1. Робота з віршами.

Вірш Володимира Сосюри «Як не любити той край…»

  1. Перегляд відеофрагменту виконання вірша вокальним хором
  2. Гра «Рибки»
  • Діти, як розмовляють рибки?
  • Уявіть, що ви рибки та прочитайте вірш Володимира Сосюри «Як не любити той край…»

Як не любить той край, де вперше ти побачив

солодкий дивний світ, що ми звемо життям,

де вперше став ходить і квіткою неначе

в його теплі зростав і усміхавсь квіткам!

 

Як не любить той край, що дав тобі і силу,

і гострий зір очей, і розум молодий,

і далі, що тобі красу свою одкрили,

і моря голубий, розгойданий прибій…

 

Він радість у труді і творчих дум польоти

тобі для слави дав, як шум гаїв і рік,

як сяйво сонячне усій твоїй істоті,

як весни, що до їх тепла ти серцем звик.

 

З тобою він у снах і наяву з тобою,

ти разом з ним ростеш і змінюєшся з ним,

милуєшся його нетлінною красою,

бо він - твоє життя, твоя любов, твій дім.

 

  1. Аналіз вірша
  • Яка темп вірша?
  • Яка його мета?
  • Як поет говорить про ваш світ?
  • З чим порівнює життя?

Вірш Володимира Сосюри «Зима»

  1. Виразне читання вірша вчителем.

Сном блакитним заснули поля,

і долини, і гори, й діброви.

Одягла білу шубу земля,

білу шубу зимову.

 

Одлетіли давно журавлі

У південні країни з журбою,

і заснуло зерно у землі,

щоб проснутись весною,

 

коли очі закриють поля,

затремтять і тополі, і клени,

й скине білую шубу земля

і одягне зелену.

  • Які картини ви уявляли, слухаючи вірш?
  • Яким томом читаємо вірш?
  1. Читання вірша «ланцюжком»
  2. Аналіз вірша.
  • Що поет говорить про поля?
  • Як ви розумієте слова «Сном блакитним заснули поля»?
  • У яких рядках вірша передав журба журавлів за рідною землею?
  • Прочитайте рядки, в яких говориться про те, що обов'язково прийде весна. Який настрій передано цих рядках?

Вірш Марійки Підгірянки «Тихий вечір»

  1. Робота в парах

 

Тихий вечір, тихий, красний.

Над горами місяць ясний

Пасе зорі, завертає,

На трембіті виграває.

Ходить місяць аж до ранку,

Зоря вийшла на полянку.

Ой місяцю-місяченьку,

Зганяй зорі помаленьку.

 

  1. Аналіз вірша з елементами вибіркового читання»
  • Чому вірш має таку назву?
  • Що означає прикметник красний? (Красивий, гарний)
  • Які образні вислови вживає поетеса у вірші? (Пасе зорі, завертає, на трембіті виграває, ходить місяць, зоря вийшла)
  • Якими словами поетеса передає свою любов і замилування місячне
  • українською ніччю?

Вірш Максима Рильського «Річка»

  1. Виразне читання вірша

 

Хлюпоче синя річка

Ой річка, ой ріка!

Юрба нас невеличка,

Зате ж бо гомінка!

І співи тут, і крики,

І радість тут, і сміх.

А вколо, як музики,—

Гурти пташок дзвінких.

І кожна ж то співає,

І кожна поклика:

«Ой небо, ой безкрає,

Ой річка, ой ріка!»

Он рибки затремтіли,

Пливуть із глибини,

Коли б співать уміли,

Співали б і вони.

А так за них співає

Компанія лунка:

«Ой небо, ой безкрає,

Ой річка, ой ріка!»

В дитячому садку ми

Пригадуєм тон день,

І знов дзвенять нам шуми

Веселих тих пісень.

Хай осінь, хай тумани,

А пісня та дзвінка

Ніяк не перестане:

«Ой річка, ой ріка!»

 

  1. Аналіз вірша
  • Про що йдеться у вірші? Яка думка здається найважливішою?
  • Які слова у вірші повторюються? З якою інтонацією їх слід читати?
  • В якому темпі слід читати вірши? Яким тоном? З якою гучністю? Які рядки прочитаєте голосніше? Які — тихіше?
  1. Гра «Добери риму»

 

Річка — ... (невеличка);

ріка —... (гомінка);

крики — ... (музики);

сміх — ... (дзвінких);

співає — ... (безкрає);

поклика —... (ріка);

затремтіли — ... (уміли);

глибини —... (вони).

 

VІ. Підсумок уроку.

  1. Гра «Закінчи речення».
    • Сьогодні на уроці я вчився...
    • Я дізнався...
    • Найбільше мені сподобалося...
    • Прочитані вірші українських поетів учать…
  2. Оцінювання.
  3. Домашнє завдання.
    • Намалювати ілюстрацію до вашого улюбленого вірша.
Категорія: 3 клас | Додав: Emmett (04.02.2016) | Автор: Злобенець А.
Переглядів: 2901 | Теги: початкова школа, конспект уроку, 3 клас | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar