П`ятниця
27.06.2025
20:57
Можна знайти:

 

Вхід на сайт
E-mail:
Пароль:
Категорії розділу
1 клас [16]
2 клас [18]
3 клас [12]
4 клас [15]
Літня школа [24]
Пошук
                    
Наше опитування
Хто ви?
Всього відповідей: 428
Вкотакті

Головна » Статті » Конспекти занять » 3 клас

Особливехудожнє слово М.Вінграновського «Лазить сонечко».

Тема: Особливехудожнє слово М.Вінграновського «Лазить сонечко».

Добіравтора слів для створеннякартини в русічистатиці.

Мета: Ознайомити учнів із життям і творчістю Миколи Вінграновського,його поезією; розвивати поетичну уяву,навички виразного читанняпоетичних творів, уміння передавати під час читання настрій твору, зв’язне мовлення; виховувати любов до прекрасного.

Обладнання:скоромовка,підручник 3-го класу,портрет

М.Вінграновського, казковийгрой.

Тип уроку:вивчення нового твору.

Хід уроку

І. Організаціяучнів до навчання.

  1. Привітання.
  • Ось дзвінок нам дав сигнал –
    Працювати час настав.
    Тож і ми часу не гаймо,
    Урок мови починаймо.

Гомінка, немов сопілка,
Запашна, як вишні гілка,
Мусиш завжди, я і ти,
Рідну мову берегти.
А щоб вміти говорити,
Треба рідну мову вчити!
 

  1. Представлення.
  • Мене звати Інна Вікторівна і сьогоднішній урок проведу у вас я.
     
  1. Перевірка готовності до роботи.
  • Діти, приберіть все зайве з парт,сідайте рівненько та налаштовуйтесь на цікаву роботу.
     

ІІ. Актуалізація опорних знань.

  1. Введення елементу нестандартності.
  • Діти, сьогодні до нас на урок завітав Незнайко.Він підготував для вас цікаві завдання, які ми повинні з вами виконати.
     
  1. Читацька розминка.
    А) Робота над скоромовкою.
    Їхав грудень возом,
    Віз мішок морозу,
    До морозу криги,
    А до криги снігу.

(Читання вчителем, читанняучнями : мовчки,хором, по рядах, повільно, швидко ще швидше)

Б) Гра незвичайні перетворення.

  • Виконайте дії та прочитайте слова.
    Зір + а – іра + ай + чин – ин + еня... (зайченя).
    Дар – ар + ів + чис – с + на... (дівчина).
    Рус + і – усі + ома + шке – е + а... (ромашка).

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

  1. Оголошення теми і мети уроку.
  • Сьогодні ми ознайомимось з життям і творчістю Миколи Вінграновського і з його віршем «Лазить сонечко».

ІV. Сприйняття і усвідомлення нового матеріалу.

  1. Біографічна довідка.
  • Микола Степанович Вінграновський народився 7 листопада 1936 року в селі Богопіль (нині м. Первомайськ) Миколаївської області. Писати вірші почав у студентські роки. Але справжнього розголосу принесла добірка віршів, надрукованих 7 квіт­ня 1961 року у газеті «Літературна газета» під заголовком «Микола Вінграновський. З книги першої, ще не виданої», де було надруковано 15 віршів.М. С. Вінграновський — автор багатьох видань і поезії, і прози. У ди­тячу літературу М. Вінграновський прийшов з оповіданнями «Бинь — бинь — бинь» та «Чорти», що були надруковані в журналі «Ранок».
     
  1. Фізкультхвилинка.
  • Діти,зараз давайте трохи відпочинемо і проведемо фізкультхвилинку.
  • Всі піднесли руки — раз!

На носках стоїть весь клас,

Два присіли, руки вниз.

На сусіда подивись.

Раз! — і вгору,

Два! — і вниз.

На сусіда подивись.

Будем дружно ми вставати,

Щоб ногам роботу дати.

Раз — присіли, два — піднялись.

Хай мужніє ваше тіло.

Хто старався присідати,

Може вже відпочивати.

  1. Опрацювання вірша М. Вінграновського «Лазить сонечко»

 

  • ) Словникова робота
  • Воло – відвисне місце піл шиєю в багатьох птахів.(Ілюстрація)

 

  • ) Виразне читання вірша вчителем.
  • Який настрій у вірші?
  • Лазить сонечко в травах,

скаче коник за коником гоном,

  • метелик з метеликом

в піжмуркиграють на мить.

Лиш одна білачапля

  з малиновим волом

У зеленійводі

на сріблястійнозістоїть.

  • Читання про себе, по рядах.

 

в) Перевірка сприймання прочитаного.

  • Про кого йдеться у вірші?Оберфть одного з персонажів і розкажіть,як йогоможнанамалювати.
  • У яких рядках змальованозлиття в русі? Прочитайте.
  • Якимибарвамисповнено описаний пейзаж?
  • Щоіззображеного у вірші вам доводилось спостерігати?
  • Якийнастрійнавіюютьтакікартиниприроди?

 

г)Повторнечитанняучнями.(«день-ніч», хором, дуетом)
 

д) Вибірковечитання.

  • Знайдіть рядок, де розповідається про коника. (скаче коник за коником гоном)
  • Щороблятьметелики. (Іметелик з метеликом

в піжмуркиграють на мить.)

е) Підготовка до виразногочитання(читанняакторів (сумно, радісно,байдужо)
 

  1. Опрацювання вірша М. Вінграновського «Приспало просо просення…»
     

а) словникова робота

  • Попростувало- пішло (підбірсиномінів)
  • Снопи (сніп)- зібрані докупи зжаті чи скошені стебла пшениці, вівса, ячменю, гречки, проса тощо, які перев'язують перевеслом - джгутом з тієї самої рослини, що її жнуть чи косять; с. складають у полукіпки та копиці, потім молотять на полі молотарками або завозять до клунь, де вони лежать до обмолоту.  (Ілюстрація). Ді́дух    (його ще називають: дід, коляда, колядник, сніп,  король, дідок) — українська різдвяна прикраса, символ пожертвування найкращого збіжжя у хліборобських культурах. Дідух — символ урожаю, добробуту, багатства, безсмертного предка, зачинателя роду, духовного життя українців, оберега роду.
  • Косеньке око- неоднаковоспрямованізіниці (ілюстраціязайця)

Цікаві факти

. Зайці – єдині ссавці, у яких очі розташовуються з боків голови, зовсім як у птахів. У  нього дуже малорухлива шия, і озирнутися він не може. А дивитися треба на того, від кого тікає, от і скошує очі заєць. Тому  люди, мабуть, і вирішили – він завжди косить. Через те зайця в народі  називають «косим».

 

  • Хащі–зарослі, нетрища, гущава, у тропіках, де багатовологи і тепла - джунглі.
  • Пустка –необжита земля. пустир.
     

б)виразне читання вірша вчителем.

  • Хторозмовляє з зайченятком?

 

Приспало просо просеня, 
Й попростувало просо, 
Де в ямці спало зайченя 
І в сні дивилось косо.

Йому сказало просо: спи, 
Заплющкосеньке око. 
Залізли коники в снопи, 
І хмара спить високо.

Заснув у хащісірийвовк 
І лапою укрився. 
Твійсірийвовк в воді намок 
І спатизавовчився.

Заснуло поле і горби, 
І на дорозіпустка. 
В солодкімснібіля води 
Росте твоя капуста.

Заплющкосеньке око й ти, 
Підставпідвухо лапку. 
Як будеш спать — будешрости, 
Маленькезайченятко.

 

в)Повторнечитанняучнями.(про себе , ланцюжком,, дуетом, день-ніч, виразно)
 

г) Робота над текстом поезії.

  • Знайдіть у вірші слова,які звучать ніжно,лагідно. Як авторовівдалосянадатиїмпестливогозабарвлення?
  • Знайдіть у віршіуособлення?
  • Щонадаєцьомуописузворушливогозвучання?
  • Як треба читативірш тихо чиголосно? Чому?
     

Д) Робота над художнімизасобами

  • Вживанняпестливихслів (просеня, зайченя, косеньке, Маленьке,зайченятко)
     

Е) Вибірковечитання.

  • Знайдіть рядок, вякомурозповідаеться про зайченя.

про сірогововка.

  • Прочитайте рядки, у яких описано сон зайчика.
     

Ж) Творча робота.

  • Діти, а зараз сробуйте словесно намалювати картину цьоговірша.

V. Підсумок уроку.

  1. Підсумкова бесіда.

- Твори якого поета ми сьогодні читали на уроці?

- Що нового ви дізналися про письменника?

- Який вірш вам найбільше сподобався? Чому?

 

  1. Оцінювання.
  2. Домашнє завдання.
  • Читати виразно вірш М. Вінграновського «Лазить сонечко» , «Приспало просо просеня»(с. 126-127)

 

  1. Прощання.
  • До побачення,діти!

 

 

 

Категорія: 3 клас | Додав: Emmett (24.02.2015) | Автор: Кругляк І.
Переглядів: 2338 | Теги: читання 3 клас | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar