П`ятниця
27.06.2025
13:58
Можна знайти:

 

Вхід на сайт
E-mail:
Пароль:
Категорії розділу
1 клас [16]
2 клас [18]
3 клас [12]
4 клас [15]
Літня школа [24]
Пошук
                    
Наше опитування
Хто ви?
Всього відповідей: 428
Вкотакті

Головна » Статті » Конспекти занять » 2 клас

Платон Воронько. «Казка про рукавичку», « Причина»

Тема: Платон Воронько.  «Казка про рукавичку», « Причина»

Мета:ознайомитиучнівізтворчістю Платона Воронька, удосконалювати вміння виразно читати,передавати під час читання настрій твору, вчитирозуміти текст, виділяти головне, аналізувати,оцінювативчинкидійовихосіб, розвиватизв'язнемовленняучнів, образнемислення; виховуватилюбов до рідного слова.

Обладнання: підручник , ілюстрації , портрет Платона Воронька, скоромовка,

                         казковий герой.

Тип уроку:вивчення нового твору.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

1. Привітання

Пролунав уже дзвінок,

Розпочався наш урок ,

То ми часу не гаймо,

Працювати починаймо.

2.      Представлення.

- Мене звати  Альона Федорівна і сьогоднішній урок проведу у вас я.

3. Перевірка готовності до  уроку.

- Діти , приберіть все зайве з парт, сядьте рівненько, покладіть руки на парти та слухайте уважно !

4. Введення елементу нестандартності.

- Сьогодні до нас на урок завітав гість. Коли ви відгадаєте загадку, то дізнаєтесь, хто це.

Влітку сіренький,

А взимку біленький,

 Довгі вуха має,

 Швидко стрибає. (Заєць)

- Так, молодці . Це – зайчик. Він підготував для вас цікаві завдання, які ми повинні з вами виконати.

II. Актуалізація опорних знань учнів.

1.Мовленнєва розминка.

а). Зарядка для язичка

-Діти а зараз нам приготував зайчик дуже цікаве завдання.

Де ж наш пустун-язичок?

Ліг на бочок і мовчок.

А ми зараз його розбудимо!

— Поплямкаємо губами!

— Поклацаемо зубами (щоб міцніші були)!

— Посичали гускою: с-с-с.

— Подзижчали комариком: дз-дз-дз.

— Пошуміли вітерцем: ш-ш-ш.

— Подирчали трактором: др-др-др.

б). Робота над скоромовкою.

Ви сичі-горлачі,

Не кричіть уночі!

Бо в траві на землі

Сплять мишата малі.

Читання скоромовки «дощиком».

  • Діти,  коли я буду говорити дощик накрапає вам потрібно читати повільно і тихо , коли дощик сильнішеви будете читати скоріше і голосніше , а коли буде злива вам тоді потрібно буде читати голосно і швидко .

— Дощик накрапає (читати повільно і тихо).

— Дощик сильніший (скоріше і голосніше).

— Злива (голосно і швидко ).

— Дощик накрапає, дощик сильніше , дощикзлива (у зворотному напрямку).

III. Перевірка домашнього завдання.

Учні відповідають на запитання рубрики «Повтори і пригадай» (с. 71).

  • Діти, а зараз давайте перевіримо домашнє завдання.

« Повтори і пригадай»

  • Визнач, із якого твору наведені рядки і хто їхній автор.

Білесенькі сніжиночки,

Вродились ми з води…  («Сніжиночки».  М.Вороний)

  • Пригадайте вірші про зиму.Прочитай з пам’яті той, який тобі найбільше сподобався. Поясни свій вибір.
  • Перечитай вірш « Біле свято зими» і спробуй намалювати все, про що розповіла його авторка.
  • Склади вірш -  вітання з Новим роком. Рядки закінчуй поданими словами: вітаю , посилаю, діти, радіти.

Я вас всiх зараз вiтаю

Подарунки посилаю,

Хай сьогоднi й дорослi й дiти

Будуть цiлий день радiти!

IV. Мотивація навчальної діяльності.. Повідомлення теми і мети уроку.

— Сьогодні ми починаємо вивчати новий розділ.

—  Відкрийте підручник на с.  72 і прочитайте його назву. («Поетична збірка 4»)

— Прочитайте передмову до розділу, і скажіть До чого спонукають вас автори?

— Відкриває цей розділ письменник Платон Воронько.

V. Сприймання і усвідомлення  нового матеріалу.

1. Біографічна довідка

— Платон Воронько — видатний український дитячий поет. На його віршах виростають цілі покоління української малечі. Ці вірші настільки улюблені, що іноді здається, нібито вони існували вічно — «Падав сніг на поріг», «Хвалився кіт...» та ін.

Народився письменник 1 грудня 1913 р. в с. Чернеччина поблизу Охтирки на Сумщині. Навчався в Харківському автошляховому інституті та Московському Літературному інституті.

У роки Великої  світової війни, був  командиром  підрозділу підривників партизанського з’єднання Ковпака. Майже всі свої літературні премії отримав за «дорослі» вірші, але справжню славу здобули його неповторні поезії для дітей.

2.Фізкультхвилинка( відео).

- А зараз, діти, давайте  відпочинемо .

Забавлялись зайченята, (встають, руки піднімають вгору)

Виглядаючи маму і тата. (руки на поясі, повертаються праворуч-ліворуч)

Ось так лапку до лапки. (плескають в долоні)

Ось так шапку до шапки. (руки піднімають до голови)

Ось так — вусом потрусили.(хитають головою)

Так — так — так! (стрибають на місці).

3.Опрацювання вірша П. Воронька «Казка про рукавичку» (с. 72-73)

а) Підготовча робота. Гра «Відгадайте казку».

• Що за хата на узліссі,

Вся ворушиться, дрижить?

Де не взявсь — кабан біжить.

Тут і вовк іде, й ведмідь,

Й кожен хоче в хатці жить.

Так вже тісно їм усім —

Ось-ось-ось порветься дім.

Що за дім такий лежить,

І ворушиться, й дрижить?

(Рукавичка)

— Платон Микитович Воронько написав свою казку про рукавичку. Погляньте на текст і скажіть, чим цей твір відрізняється від української народної казки? (Це вірш.)

б)  Словникова робота .

-Як можна по іншому назвати це слова?

Домом – будинком, житлом

- Як ви розумієте слово замала?

Замала– дуже мала

в) Першоразове  виразне читання вірша вчителем .

-Діти,  зараз ви уважно мене слухайте , а потім відповісте: хто є головним героєм вірша «Казка про рукавичку»? ( Хлопчик)

г) Перевірка сприймання прочитаного

-  Яким ви уявляєте хлопчика?

- Чи можна назвати його бешкетником?

- Простежте за текстом, як розмірковував герой? Назвіть причину його вчинку.

- З якою інтонацією слід читати вірш? (Не поспішаючи, розмірено, ніби даючи хлопчикові час на роздуми.)

д) Читання вірша учнями

      - «ланцюжком»

- Діти зараз починаємо читати з першою парти по реченню ланцюжком.

      - «день-ніч»

-А зараз ми пограємо в гру «День –ніч» , коли я називаю день ви читаєте в голос , а коли ніч ви відпочиваєте .

      - «актор».

- Діти уявіть що ви в театрі , а хтось буде біля дошки актором а всі остайні глядачі.

-Хто хоче бути актором?

- Коли актор прочитає вірш слухачі повині подякувати актору оплесками .

-Шановні глядачі ми визначемо найкращого актора .

-Отже найкращий актор у нас ……

е) Підготовка до виразного читання (читання акторів)

- Прочитати вірш сумно,весело , байдуже.

4. Опрацювання вірша П. Воронька «Причина» (с. 73)

б) Словникова робота .

-Як можна по іншому назвати це слова?

Верхніх віт – на  вершині

- Які слова ви можете підібрати до слова лиха?

Лихо-  біда.

в)Першоразове виразне читання вірша  вчителем.

- Діти зараз ви уважно мене слухайте .

г)Перевірка сприймання прочитаного

- Чому захворів хлопчик?

- Що ти йому порадиш?

- Чому вірш називається «Причина»?

д) Повторне читання вірша учнями.

- Діти а хто хоче виразно прочитати вірш.

Гра «Рибки». Самостійне мовчазне читання вірша учнями.

- Діти а зараз прочитайте вірш самостійно який називається « Причина» на сторінці 73.

Читання вірша учнями «ланцюжком».

- Діти зараз починаємо читати з першою парти по реченню ланцюжком.

е)Творча робота. Гра «Знайди риму».

- А зараз давайте пограємо в гру « Знайди риму» . Вам потрібно знайти у вірші слова, що римуються.

Хлопчина... (причина);

кутку... (садку);

тихо... (лиха);

віт... (живіт).

VI. Підсумок уроку.

1.Підсумкова бесіда.

- Твори якого поета ми сьогодні читали на уроці?

- Що нового ви дізналися про письменника?

- Який вірш вам найбільше сподобався? Чому?

2.Оцінювання.

3. Домашнє завдання.

Читати виразно вірші Платона Воронька.(ст. 72-73)

4.Прощання.

'mso-n,�!:gp��{pan style='font:7.0pt "Times New Roman"'>       Читання про себе, по рядах.

 

 

в) Перевірка сприймання прочитаного.

  • Про кого йдеться у вірші?Оберфть одного з персонажів і розкажіть,як йогоможнанамалювати.
  • У яких рядках змальованозлиття в русі? Прочитайте.
  • Якимибарвамисповнено описаний пейзаж?
  • Щоіззображеного у вірші вам доводилось спостерігати?
  • Якийнастрійнавіюютьтакікартиниприроди?

 

г)Повторнечитанняучнями.(«день-ніч», хором, дуетом)
 

д) Вибірковечитання.

  • Знайдіть рядок, де розповідається про коника. (скаче коник за коником гоном)
  • Щороблятьметелики. (Іметелик з метеликом

в піжмуркиграють на мить.)

е) Підготовка до виразногочитання(читанняакторів (сумно, радісно,байдужо)
 

  1. Опрацювання вірша М. Вінграновського «Приспало просо просення…»
     

а) словникова робота

  • Попростувало- пішло (підбірсиномінів)
  • Снопи (сніп)- зібрані докупи зжаті чи скошені стебла пшениці, вівса, ячменю, гречки, проса тощо, які перев'язують перевеслом - джгутом з тієї самої рослини, що її жнуть чи косять; с. складають у полукіпки та копиці, потім молотять на полі молотарками або завозять до клунь, де вони лежать до обмолоту.  (Ілюстрація). Ді́дух    (його ще називають: дід, коляда, колядник, сніп,  король, дідок) — українська різдвяна прикраса, символ пожертвування найкращого збіжжя у хліборобських культурах. Дідух — символ урожаю, добробуту, багатства, безсмертного предка, зачинателя роду, духовного життя українців, оберега роду.
  • Косеньке око- неоднаковоспрямованізіниці (ілюстраціязайця)

Цікаві факти

. Зайці – єдині ссавці, у яких очі розташовуються з боків голови, зовсім як у птахів. У  нього дуже малорухлива шия, і озирнутися він не може. А дивитися треба на того, від кого тікає, от і скошує очі заєць. Тому  люди, мабуть, і вирішили – він завжди косить. Через те зайця в народі  називають «косим».

 

  • Хащі–зарослі, нетрища, гущава, у тропіках, де багатовологи і тепла - джунглі.
  • Пустка –необжита земля. пустир.
     

б)виразне читання вірша вчителем.

  • Хторозмовляє з зайченятком?

 

Приспало просо просеня, 
Й попростувало просо, 
Де в ямці спало зайченя 
І в сні дивилось косо.

Йому сказало просо: спи, 
Заплющкосеньке око. 
Залізли коники в снопи, 
І хмара спить високо.

Заснув у хащісірийвовк 
І лапою укрився. 
Твійсірийвовк в воді намок 
І спатизавовчився.

Заснуло поле і горби, 
І на дорозіпустка. 
В солодкімснібіля води 
Росте твоя капуста.

Заплющкосеньке око й ти, 
Підставпідвухо лапку. 
Як будеш спать — будешрости, 
Маленькезайченятко.

 

в)Повторнечитанняучнями.(про себе , ланцюжком,, дуетом, день-ніч, виразно)
 

г) Робота над текстом поезії.

  • Знайдіть у вірші слова,які звучать ніжно,лагідно. Як авторовівдалосянадатиїмпестливогозабарвлення?
  • Знайдіть у віршіуособлення?
  • Щонадаєцьомуописузворушливогозвучання?
  • Як треба читативірш тихо чиголосно? Чому?
     

Д) Робота над художнімизасобами

  • Вживанняпестливихслів (просеня, зайченя, косеньке, Маленьке,зайченятко)
     

Е) Вибірковечитання.

  • Знайдіть рядок, вякомурозповідаеться про зайченя.

про сірогововка.

  • Прочитайте рядки, у яких описано сон зайчика.
     

Ж) Творча робота.

  • Діти, а зараз сробуйте словесно намалювати картину цьоговірша.

V. Підсумок уроку.

  1. Підсумкова бесіда.

- Твори якого поета ми сьогодні читали на уроці?

- Що нового ви дізналися про письменника?

- Який вірш вам найбільше сподобався? Чому?

 

  1. Оцінювання.
  2. Домашнє завдання.
  • Читати виразно вірш М. Вінграновського «Лазить сонечко» , «Приспало просо просеня»(с. 126-127)

 

  1. Прощання.
  • До побачення,діти!

 

 

 

Категорія: 2 клас | Додав: Emmett (24.02.2015) | Автор: Потомака А.
Переглядів: 5370 | Теги: читання 3 клас | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar