Тема. Сітка зошита, робочий рядок. Письмо горизонтальних прямих довгих та коротких ліній, уроки навчання грамоти 1 клас
Мета: продовжувати ознайомлення учнів із різними видами ліній; вчити орієнтуватися на сторінці зошита, добирати слова до поданих схем; закріплювати вміння учнів правильно розміщувати на парті зошит під час письма та малювання, рівно сидіти під час письма, правильно тримати ручку, олівець; розвивати дрібну моторику руки; дати поняття: «робочий рядок», «верхня, нижня робочі лінії»; вчити працювати самостійно, формувати позитивне ставлення до навчання; виховувати бережливе ставлення до письмового приладдя; любов до школи.
Обладнання: аркуш із зображенням малюнків різними видами ліній (на кожного учня); зошит з письма в косу лінію; два малюнки: зображення букв на площині сторінки та у робочому рядку; плакат «Правильно сиди під час письма»; кольорові олівці; музичний фрагмент до фізкультхвилинки, робочий зошит.
ХІД УРОКУ:
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань учнів
1. Повторення правил про правильну посадку (за плакатом «Правильно сиди під час письма»)
2. Повторення вимог до розміщення зошита на парті, положення ручки в руках під час письма
3. Робота за матеріалом уроку читання
— Про що ми говорили на уроці читання?
— Згадайте назви казок, про які йшла мова.
— Які назви казок складаються з одного, з двох, трьох слів?
— У назвах яких казок присутнє число?
— Згадайте назву казки, яка б відповідала поданій схемі:
4. Повторення видів ліній
5. Розглядання малюнків
— А тепер розгляньте малюнки, що лежать у вас на парті. Якими лініями вони зображені?

6. Розфарбовування зображень
— Обведіть по лініях та розфарбуйте зображення.
III. Повідомлення теми і завдань уроку
— Зверніть, будь ласка, увагу на ті малюнки, що залишилися незафарбованими. Якими лініями вони накреслені? (Прямими)
— Прямі лінії можуть бути горизонтальними, вертикальними, похилими.
Сьогодні на уроці ми ознайомимося з горизонтальними короткими та довгими прямими лініями.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Ознайомлення з сіткою робочого зошита
— У зошиті наші лінії живуть у певному місці. Давайте уважно роздивимося сторінку нашого зошита.

2. Ознайомлення з робочим рядком
— Я маю два малюнки: на першому — букви різного розміру, написані по всій площині зошита; на другому — всі букви однакового розміру, написані в робочому рядку.

— На якому малюнку вам легше прочитати запис? (На другому)
— Як ви вважаєте, чому? (Букви всі одного розміру і написані в одному рядку.)
— З яких же ліній утворився рядок? (Верхньої і нижньої робочої лінії.)
— Чому вони називаються «робочі»? (Ми будемо працювати саме на них.)
— Наш рядок теж називається «робочим рядком». Здогадалися чому?
— Давайте ще раз покажемо верхню та нижню робочі лінії, робочий рядок.
Практичне завдання. Робота в сітці зошита
Виконання вправ для розвитку окоміру та вільної орієнтації учнів у зошиті (в косу лінію).

Горизонтальними називаються лінії, що проводяться зліва направо (вчитель демонструє на дошці).
3. Підготовка до роботи в зошиті
4. Вправи з ручкою
5. Письмо горизонтальних ліній у повітрі на рахунок раз
6. Написання коротких та довгих горизонтальних ліній
Фізкультхвилинка
V. Узагальнення вивченого матеріалу
Розфарбовування
Розфарбуйте ті малюнки, предмети на яких зображені кривими лініями.
VI. Підсумок уроку
— З якими лініями ви сьогодні ознайомилися?
— З якими ще лініями ви зустрічалися сьогодні на уроці?
— Що вам найбільш запам’яталося?
— Що сподобалося?
— Які завдання вам здалися складними?
Джерело: http://zubrila.com/%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BF%D0%B5%D0%BA%D1%82%D0%B8-%D1%83%D1%80%D0%BE%D0%BA%D1%96%D0%B2-%D0%BD%D0 |