Тема: «Українська мова – наш скарб»
Мета: Формування розуміння того, що українська мова – наш скарб, без якого не може існувати ні народ, ні Україна. Розширювати знання про красу і багатство української мови. Виховувати любов до рідної мови, бажання розмовляти рідною мовою.
Обладнання: тема на дошку, ілюстрації, картки зі словами, прислів’я, малюнки будиночків із підписами: Хто? Що?
Вид заняття: бесіда з елементами гри.
Хід заняття:
- Вступна частина
- Привітання
Ось лунає вже дзвінок,
Всіх вас кличе на урок.
Тільки чути «Дзень - дзелень»
Добрий день вам, діти!
- Перевірка готовності до уроку
Нумо, гляньте всі швиденько,
Чи на партах в вас чистенько?
Кожен з вас приготувався.
Покладіть на парти руки.
Оченята всі на мене
І уважно зараз будьте!
- Повідомлення теми і мети уроку
- 9-го листопада ми з Вами відзначаємо велике свято – День української писемності та мови. Свято було встановлене указом президента України Леоніда Кучми в 1997 році. А святкуємо його ми на честь українського літописця Нестора – послідовника творців слов’янської писемності Кирила і Мефодія. Саме з нього, вважають дослідники, і починається писемна українська мова. Мелодійна, ніжна, солов’їна – не вистачить слів, щоб описати нашу рідну українську мову. Сьогодні нею розмовляють близько 45 мільйонів людей, і вона входить до другого десятка найпоширеніших мов світу. Українська мова – державна мова України. Вона також є рідною мовою українців, які проживають за межами нашої держави: у Росії, Білорусі, Казахстані, Польщі, Словаччині, Румунії, Канаді, США, Австралії та інших країнах.
- Отже, сьогодні ми поговоримо про українську мову. І темою нашого заняття буде «Українська мова – наш скарб». А допомагати нам сьогодні на занятті буде як завжди наш друг Добрик.
- Основна частина
- Слово вчителя
- Любов до рідної мови починається ще з колиски, з маминої пісні. Бо в ній – материнська любов і ласка, світ добра, краси і справедливості. Наш народ багатий на народні пісні, вірші , загадки, скоромовки, смішинки та танці.
Рідна мова в рідній школі!
Що бринить на чарівніше?
Що нам ближче і миліше,
І дорожче в час недолі?
Рідна мова! Рідна мова!
Що в єдине нас злива,
Перші матері слова,
Перша пісня колискова!
- Загадки
- А зараз діти, давайте розгадаємо загадки про розділові знаки:
1.Маленька, менше від мачини,
Ні з ким не стану на борню.
А при читанні, коли треба,
І людині мову я спиню
Що це таке? (Крапка)
2.Злита з хвостиком ця крапка,
Невелика, власне, лапка.
Робить паузу, всім знайома.
Я вона зветься? (Кома)
3.Він після речення, цитати
Вмостився, схожий на гачок
Всіх нас примушує питати
А сам ні пари з вуст – мовчок.
(Знак питання)
4.Що за знак – струпкий як спис.
Він над крапкою завис.
Спонука до поклику,
Хто ж бо він? (Знак оклику)
- Казка про антоніми
Жили на одній вулиці по сусідству два хлопчики. І хоч однакові імена мали – Антони, були вони зовсім різні. Один низький, інший високий, один добрий, інший злий, один щедрий, інший скупий. Виросли Антони і вирішили подорожувати. Той пішов на південь, а той - на північ. А коли прощалися, один плакав, а інший – сміявся. Не судилося Антонам повернутися в рідне село, і в пам'ять про них люди стали називати протилежні слова антонімами.
- Гра «Протилежні слова»
- Діти зараз ми пограємо в гру яка називається «Протилежні слова». Я вам буду називати слово, а ви повинні назвати протилежні цьому слову слова тобто антоніми.
Солодкий (Гіркий)
Ніч (День)
Великий ( Малий)
Чорний (Білий)
Добро (Зло)
Друг (Ворог)
Молодий (Старий)
- Фізкультхвилинка
Один, два - уі піднялись,
Повернулись, похитались.
Три, чотири – руки вгору,
В сторони і вгору знову
П’ять, шість – опустили,
І швиденько всі присіли.
Сім, вісім – всі малята
Стрибають, як жабенята.
Девять, десять – рівно стали
І за парти посідали.
- Гра «Утвори прислів’я»
- Діти, на дошці ви бачите прислів’я, я пропоную вам сполучити початок та кінець прислів’я.
Хто мови своєї цурається, хай сам себе стидається
Птицю пізнаєш по пір’ю, а людину по мові
Більше діла – менше слів
Будь господарем своєму слову
Слово – не горобець, вилетить – не спіймаєш
Від меча рана загоїться, а від лихого слова – ніколи
- Гра «Знайди свою пару»
Треба утворити синонімічні пари слів, скласти з ними розповідні речення.
Ледар
Ворота
Заметіль
Відраза
Викрик
Базар
Буква
|
Завірюха
Брама
Огида
Вигук
Ринок
Нероба
Літера
|
- Гра « Хто? Що?»
Треба прочитати слова з карток, розмістити слова – назви істот та неістот у відповідні будиночки з питаннями.
1)Білочка, мама, клей, зошит, вуж, чобіток, учень.
2)Зозуля, вікно, книга, бабуся, ведмідь, цукерка.
3)Жираф, пенал, вінок, огірок, джміль, ластівка.
- Гра «Виключення зайвого»
На дошці три слова, вам треба залишити тільки ті слова, які позначають у чомусь подібні предмети, а одне слово, «зайве», що не володіє цією ознакою, виключити. Слід знайти якомога більше варіантів виключення зайвого слова, а головне – більше ознак, що об’єднує кожну пару слів.
Собака – Помідор – Сонце
Сукня – Стіл – Шорти
Ялинка – Подушка – Вишня
Жовтень – Листопад – Варення
- Гра « Римування»
А зараз ми будемо підбирати риму до запропонованих іменників. Є слова на дошці, ви повинні відшукати римовану пару. Перемагає той, хто швидше відшукає римовані пари слів.
Набір слів: річка, лінь, пень, день, тінь, стрічка.
- Заключна частина
- Підсумкова бесіда
- Чи сподобалось вам заняття?
- Про що ми сьогодні говорили?
- Що нового ви дізнались?
- Яка є мова?
Тож давайте оберігати, плекати та звеличувати українську мову. Адже мова – душа кожної національності,її святощі, її найцінніший скарб. Вітаємо усіх вас зі святом української мови та писемності. Любіть, поважайте та вдосконалюйте нашу мову, адже мова, як і Україна, - у нашому серці, і починається вона з кожного з нас.
- Прощання
Дякую за увагу! До побачення!
|