Тема: Подорож Україною.
Мета: Ознайомити учнів з розміщенням міст України на карті, формувати уявлення про визначні пам’ятки деяких міст. Розвивати інтерес до історичного минулого нашої Вітчизни, її сьогодення пізнавальні інтереси. Виховувати почуття патріотизму, повагу до державних символів, любов до рідного краю, його історичного минулого і сучасного.
Обладнання: тема на дошку, малюнки міст, жетони,костюм казкового героя,анаграми,зображення авіалайнера.
Вид заняття:заочна подорож.
Хід заняття
І. Вступна частина.
1.Привітання.
Стали, діти, повернулись,
З гостями привітались і щиро усміхнулись.
На урок старання не забудьте взяти.
Сіли всі рівненько, починаєм працювати.
2.Оголошення теми і мети уроку.
У всьому світі – кожен зна:
Є Батьківщина лиш одна.
І в нас вона одна- єдина -
Це наша рідна Україна.
- Тема нашого заняття «Подорож Україною». сьогодні ми з вами здійснимо подорож по Україні. На уроці ми з вами згадаємо міста України і детальніше з ними познайомимось. В Україні багато міст : серед них є величезні міста і маленькі містечка. Але сьогодні ми зможемо побувати лише в деяких з них.
ІІ.Основна частина.
1.Введення елементу нестандартності.
-А подорожуватимемо ми на ось такому комфортабельному авіалайнері.
-В салоні нас супроводжуватиме стюардеса – Інна.(Виходить стюардеса.)
- Шановні пасажири!
- Вітаю вас на борту нашого авіалайнера.Сьогодні ми здійснимо цікаву подорож містами України. Просимо в салоні поводити себе - тихо,
слухати – уважно,
працювати – активно.
- До зльоту готові?
- 5, 4, 3, 2, 1 – зліт!
2. Зупинка – Київ.
- Наш лайнер стрімко піднімається ввись, мчить повітряними просторами Батьківщини. Ось під нами чудове місто, в якому ми зможемо здійснити першу посадку. Що ж це за місто? Дізнаєтесь, відгадавши загадку.
Воно відоме в світі,
Каштани в ньому квітнуть,
Будинки тут високі,
Дніпро тече широкий.
Ну, хто з вас здогадається,
Як місто називається? ( Київ)
- А чому ми спочатку прилетіли до Києва?( Київ – столиця України.)
- Існує легенда, в якій розповідається про походження назви нашої столиці.
(Кий, Щек, Хорив, Либідь.)
Де стоїть тепер наш Київ,
Там була сама гора.
Жив там першим Кий з Хоривом,
Щек та Либідь – їх сестра.
- На честь старшого брата Кия і названа столиця України.
- А засновникам міста кияни встановили пам’ятник.
- І сьогодні Київ зачаровує людей своєю красою. Найголовніша вулиця Києва – Хрещатик. Широкий, просторий, із зеленими алеями каштанів.
- Гордістю столиці є Києво-Печерська лавра, що включає в себе цілий комплекс чудових церков, яким майже 1000 років.
- Вражає своєю величчю Софійський собор або Софія Київська, збудована ще за часів Володимира Великого та Ярослава Мудрого.
- На сторожі коло Києва тече найбільша річка України – Дніпро, яка милує нас своїми краєвидами.
3. Гра « Продовж речення».
- Діти, а зараз перевіримо, чи уважні ви були під час екскурсії по Києву і пограємо в гру « Продовж речення». Ваше завдання: уважно слухати початок речення і продовжити його.
Столиця України названа на честь… ( Кия).
Головна вулиця Києва…( Хрещатик).
Перші в Київській Русі бібліотека та школа були створені …( в Софійському соборі).
Комплекс церков в Києві, яким майже 1000 років, називається…( Києво-Печерська лавра).
Київ розкинувся на річці …( Дніпро).
Молодці!
4. Зупинка – Канів.
Наступна зупинка – місто Канів на Черкащині, де знаходиться Шевченківський національний заповідник.
- Ім’я Тараса Шевченка відоме в усьому світі.
- В Каневі знаходиться перший народний музей Кобзаря – Тарасова світлиця. Він нараховує понад 20 тисяч унікальних пам’яток.
- Тарас Григорович Шевченко похований на Чернечій горі, яка давно вже зветься Тарасовою.
- На цій горі височить пам’ятник Тарасу. До його підніжжя щодня
приносять живі квіти.
- З Чернечої гори, як і заповідав Тарас, видно « і лани широкополі, і Дніпро, і кручі»…
- В серцях українців живуть невмирущі твори Кобзаря. Багато з них стали піснями…
-Діти, то в якому ж місті знаходиться Шевченківський національний заповідник? ( В Каневі)
Молодці!
5.Фізкультхвилинка для очей.
- Час продовжувати мандрівку. В салоні на нас чекає стюардеса.
- Ми раді знову супроводжувати вас у подорожі.
- Вас чекає релакс-пауза в салоні літака.
- Сядьте зручно.
- Заплющте очі.
- Наш авіалайнер відривається від землі…
- Ми летимо в небесах…
- Поруч пропливають хмарки…
- Як чудово парити в небесній висі!
- Тільки ми і синє небо…
- Літак поступово знижується…
- Розплющте очі.
- Вас чекає наступна зупинка.
6. Гра «Відгадай містечко».
-Поки ми здійснювали екскурсію шевченківськими місцями, Інна принесла нам зашифроване послання від керівника польотів. В ньому є назви міст України, в яких ми не змогли сьогодні побувати. Давайте спробуємо відгадати.
МИСУ
3 4 1 2
ЦЬКЛУ
3 4 5 1 2
СОНРЕХ
4 5 6 3 2 1
МИРЖИТО
5 6 7 1 2 3 4
-Молодці!
7. Зупинка – Умань.
- Час рушати у подорож далі. І раз ми вже завітали на Черкащину, то не можемо оминути містечко Умань, яке прославилось на всю Україну. А чим саме? Зараз дізнаєтесь.
- І ми з вами потрапляємо в чудовий парк під назвою « Софіївка» - справжню перлину України. Цей парк, який називають « уманським дивом», нікого не залишає байдужим. Вже більше 200 років вражає Софіївка своєю красою та неповторністю. Дивовижні пейзажі, екзотичні рослини, прекрасні скульптури, водойми, каскади, фонтани, кам’яні печери – все це можна побачити, відвідавши парк. А створений він був багатим польським магнатом Станіславом Потоцьким на честь красуні-дружини Софії і названий її ім’ям – Софіївка.
8. Фізкультхвилинка.
- А зараз ми з вами прогуляємось диво-парком і проведемо фізкультхвилинку серед чарівних ландшафтів Софіївки.
Один, два — усі піднялись,
Повернулись, похитались.
Три, чотири — руки вгору,
В сторони і вгору знову
П'ять, шість — опустили,
І швиденько всі присіли.
Сім, вісім — всі малята
Стрибають, як жабенята.
Дев'ять, десять, — рівно стали
І за парти посідали.
-Відпочили, час подорожувати далі.
9. Зупинка – Нікополь.
-Чудово подорожувати Україною, та час повертатись додому до рідного міста.
ІІІ. Заключна частина.
1.Підсумкова бесіда.
- Подорожуючи рідною країною, ми впевнились, що народились і живемо на такій чудовій мальовничій землі!
- Ми – українці! Україна – це наша земля, це наша Батьківщина!
Весна така квітуча тільки в Україні!
Небо таке блакитне тільки в Україні!
У нас одна країна – рідна Україна!
Україна була. Є. І буде могутньою, заможною, прекрасною!
В кожному серці – Україна!
І на згадку про наш урок, ми всім гостям хочемо подарувати часточку свого серця, в якому живе Україна.
- Де ми побували спочатку?
- Куди потім тривав курс?...
- В яких містах ви побували?
- Які почуття у вас викликала ця подорож?
2.Нагородження.
3.Прощання.
- Діти, ми вже з вами прощаємось, до нових зустрічей, до-побачення!
|