Субота
28.06.2025
17:27
Можна знайти:

 

Вхід на сайт
E-mail:
Пароль:
Категорії розділу
1 клас [16]
2 клас [18]
3 клас [12]
4 клас [15]
Літня школа [24]
Пошук
                    
Наше опитування
Хто ви?
Всього відповідей: 428
Вкотакті

Головна » Статті » Конспекти занять » 1 клас

ВЧИМОСЯ БУТИ ДОБРИМИ ЛЮДЬМИ

ВЧИМОСЯ БУТИ ДОБРИМИ ЛЮДЬМИ
(урок-свято для учнів 1-го класу)
Мета: ознайомити учнів із сутністю понять «добро», «доброта»; учити 
дітей цінувати добро; формувати вміння оцінювати власні вчинки та вчинки 
інших людей, формулювати оціночні судження; розвивати вміння та навички 
підтримання міжособистісної злагоди, а також вміння, які допомагають 
запобігати виникненню конфліктів чи мирному їх урегулюванню; виховувати 
любов і повагу один до одного, бажання творити добро.
Обладнання: надруковані вислови про добро, клубочок ниток, уривок з 
мультиплікаційного фільму «День народження кота Леопольда», сигнальні 
картки червоного та зеленого кольорів, ілюстрації казкових персонажів, 
стікери.
Хід уроку
І. Організаційний момент
1. Вправа «Долоньки».
Завдання: потрібно доторкнутись долоньками один одного та щиро 
посміхнутись, даруючи гарний настрій і «тепло свого серця». При цьому слід 
промовляти рядки вірша:
Сонце встало із-за гаю –
Промінцями росу сушить.
Я здоров’я вам бажаю
І добра у ваші душі.16
2. Вправа «Павутинка дружби».
Завдання: діти повинні передавати клубочок ниток один одному, 
називаючи кілька позитивних якостей або даруючи комплімент.
ІІ. Мотивація та оголошення теми і мети уроку
1. Перегляд уривку з мультиплікаційного фільму «День народження 
кота Леопольда» (акцентувати увагу на пісні «Добрим будь!»).
 Який персонаж вам сподобався найбільше? Чому?
 Якими якостями він володіє?
 Чому він завжди перемагає?
 Які висновки допомагає зробити персонаж мультиплікаційного фільму?
2. Вибір якостей для себе.
(На дошці – зображення хлопчика і дівчинки, а також стрічка, на якій 
надруковані якості людей. Учитель чи один з учнів зачитує написані на стрічці 
риси характеру, а інші з допомогою сигнальних карток «семафорять» про те, 
чи необхідна їм ця якість.)
Якості людини: мужність, благородство, відвертість, великодушність, 
відповідальність, вірність, делікатність, милосердя, співчутливість, добро,
скромність, правдивість, працелюбність, порядність, добродійність, 
безсоромність, грубість, заздрість, підступність, зарозумілість, доброта,
лицемірство, лихослів’я, брехливість.
3. Вправа «Мозковий штурм».
Завдання для дітей у групах: пояснити тлумачення слів «добро», 
«доброта».
Один учень з’ясовує тлумачення слів за словником.
4. Висновок: сьогодні на уроці ми познайомимось із такими важливими 
якостями, як добро та доброта. А також з’ясуємо, чому вони мають таке велике 
значення для нас, спробуємо зрозуміти, як дарувати добро іншим.
ІІІ. Новий матеріал, осмислення
1. Слухання притчі про мудреця та метелика.
Багато років тому в одному місті жив дуже мудрий чоловік. До нього 
часто приходили люди за порадою. Кожному з них йому вдавалося дати дуже 
хорошу і правильну пораду. Слава про його мудрість рознеслася всюди. Одного 
дня його слава дійшла до ще одного чоловіка, який теж був мудрим і відомим в 
окрузі. Цей чоловік теж допомагав іншим людям. Йому подобалося те, що його 
вважають наймудрішим і прислухаються до його порад. І коли він дізнався, що 
є ще один мудрець, то став злитися на нього за те, що втрачає свою 
популярність. І став думати, як довести іншим людям, що насправді мудрішим 
є він. Довго він думав і вирішив: «Я візьму метелика, заховаю його між долонь, 
підійду на очах у всіх до мудреця і запитаю його: «Скажи, що в мене в руках?». 
Він, звичайно ж, великий мудрець, тому він здогадається і скаже: «У тебе в 
руках метелик». Тоді я його запитаю: «А який це метелик: живий чи мертвий?».
І якщо він скаже, що метелик живий, тоді я легенько притисну його своїми 
долонями так, що коли я їх розкрию, то всі побачать, що тваринка мертва. А 17
якщо мій супротивник скаже, що метелик мертвий, тоді я відпущу його і він 
полетить. І таким чином усі побачать, що мудрець виявився не правий». Так він 
і зробив. Узяв метелика, підійшов до мудреця і запитав його:
 Скажи, що у мене в руках? 
Мудрець подивився і сказав: 
 У тебе в руках метелик. 
Тоді він запитав мудреця: 
 Скажи, який він: живий чи мертвий? 
Мудрець пильно подивився йому в очі, подумав і сказав: 
 Все буде так, як ти захочеш.
2. Обговорення.
 Як ви розумієте вислів: «Усе у твоїх руках?».
 Яку пораду ви дасте героям притчі?
 Який висновок ви зробили?
3. Гра «Казкова лікарня».
(На дошці – ілюстрації негативних персонажів із казок.)
Завдання для учнів: об’єднавшись у групи, указати негативну якість 
персонажа, казку, з якої персонаж завітав до лікарні, та запропонувати 
рекомендації для лікування.
Персонажі: Лисичка, Баба Яга, Змій Горинич, Вовчик-братик.
4. Дискусійна сітка.
Ми допомогли розібратися в ситуації іншим, допомогли їм, а як би ми 
вчинили самі? Як би ви вчинили, якщо вас образили? Вибачити чи дати здачі?
Яку якість вважаєте важливішою: «доброту» чи «справедливість»?
(Діти відповідають на питання з допомогою стікерів, які прикріплюють 
на дош ці біля обраного слова.)
Доброта Справедливість
 Давайте спрогнозуємо результати, наслідки кожного з виборів.
 Які висновки ви зробили?
 Чи змінив хтось свою думку щодо питання дискусійної сітки?
5. Запропонуйте для розгляду інші ситуації, які траплялися з вами чи 
вашими друзями, коли ви були невпевнені, що зробили правильний вибір. 
(Слухання та обговорення ситуацій.)
6. Гра «Збери прислів’я».
Перед вами конверти, у яких ви знайдете слова про добро. Ви повинні 
скласти з цих слів речення, а точніше прислів’я про добро.
 Добрі діла тихо ходять, а злі, як дзвони дзвонять.
 Від добра добра не шукають.
 Хто людям добра бажає, той і собі має.
 З добрим дружись, а злого й лихого стережись.
 Без доброго діла немає доброго імені.
 Роби добро, скільки можеш, і від того не занеможеш.
 За добро добром і платять.18
ІV. Рефлексія
1. Гра «Семафор доброти».
Дітям пропонуються твердження, ситуації, а вони повинні зреагувати 
на них підняттям картки: червоної, якщо вислів правильний, та чорної, якщо 
вислів хибний.
 Добрі хлопчики завжди смикають дівчат за волосся.
 Не можна ледарювати, коли всі працюють.
 «Дайте мені хлібину!», – звертається хлопчина в магазині до продавця.
 Мої черевики чистить мама.
 Якщо товариш запросив тебе на день народження, залиш подарунок 
удома. Він тобі і самому згодиться. У гостях ні з ким не розмовляй, тільки 
вибирай, що смачніше, та їж.
 Я поважаю батька свого і дуже люблю свою маму.
 Я ніколи нікому не заздрю.
 Дівчаткам дуже подобається, коли їх лупцюють та ставлять підніжки.
 Я завжди допомагаю старшим.
 Якщо твій товариш упав, покажи на нього пальцем, смійся голосно, 
щоб він бачив, що ти не засмучуєшся.
 «Я трохи порвала цю книжку, підклейте її самі», – сказала дівчинка 
бібліотекарю.
 Люби ближнього свого, як себе самого.
 Як хочеш, щоб з тобою чинили люди, так і ти вчиняй із ними.
2. Творча робота.
Завдання: намалюйте добро.
3. Вправа «Я хочу стати кращим».
Завдання: прикріпити до дерева листочок, на якому записано 
(намальовано), яку добру справу я планую зробити сьогодні.
V. Підсумки уроку
1. Вправа «Мікрофон».
 Я дізнався…
 Я навчився…
 Я зрозумів, що…
2. Слова вчителя.
 Діти, турботливе та поважне ставлення людини, її доброта завжди 
приносять радість оточуючим. І навпаки, грубість, черствість, байдужість до 
самопочуття людини, її долі - засуджуються дорослими та однолітками.
Отже, будьте, діти, милосердними, говоріть теплі, щирі слова один 
одному, робіть добрі справи, здійснюйте гарні вчинки, і добро буде завжди у 
вашому домі, родині, а головне – у вашому серці!

Категорія: 1 клас | Додав: Emmett (25.08.2014) | Автор: Т. О. Мельник
Переглядів: 1548 | Теги: Виховна година, добро | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar